A Népliget jövőképe

A Népliget Budapest legnagyobb közparkja, ami az elmúlt évtizedekben nem kapta meg azt a törődést, amit megérdemelt volna. A Fővárosi Önkormányzat - a Kormánnyal és a X. kerületi önkormányzattal egyetértésben - most a környékbeliekhez és a park használóihoz fordul, hogy közösen találhassuk ki,
"
"hogyan újuljon meg a Népliget?"
A hosszú távú tervezési folyamat immár több éve tart, és eközben lépésről-lépésre öltött egyre konkrétabb formát a park terve:
  • A közös gondolkodást megindító kérdőívet 2021. január 31-ig lehetett kitölteni. A KÉRDŐÍV gombra kattintva elérhető összesített eredményeket a Főváros szakértői mélyebben kielemezték - ennek eredményét ide kattintva lehet megismerni.
  • A tervezők - figyelembe véve a kitöltők véleményét is - elkészítették a stratégiai jövőképet, amely további társadalmi véleményezést követően elfogadásra is került.
  • 2022-ben elkészült a Népliget tudományos kerttörténeti dokumentációja.
  • 2023-ban került kiírásra az a tájépítészeti ötletpályázat, amelynek eredményét is meg lehet tekinteni.
  • 2023. október 3-tól november 3-ig közönségszavazás került megrendezésre az ötletpályázat díjazott pályaműveiről.
HELY
X. kerület, Népliget
(179 értékelés)
Értékelem a projektötletet

Kártyaszám:
Születési év:
Másik kártyával szeretnék szavazni
2021/03/20 - 16:26

A Varosliget szar lett, mert a beepitesek miatt picive valt, mindig is turisztikai hely volt, megertem. De azt tudjuk, ha vmihez hozzanyulnak altalaban erdekek menten sikerul. Sztem kb. olyan jellegben kellene atalakitani, mint a Londoni Regents Park, vagy a New York-i central park. Pesten ugyanis az egyetlen karbantartott vmi a Margit Sziget, aminek park jellege van, de a kozponti hely miatt tomegek miatt sokszor elvezhetetlen. Sztem gazdasagosan, hogy penzugyileg megerje, csak tonkre tenne a parkot. En a planetariumot atraknam a varosligetbe, ebbol egy szabadido teri parkot csinalnek, ahol max. a kerteszhaz maradna meg, de kerulnek minden lezart belepos helyet.

Válasz

2021/03/20 - 16:33

A betonjardakat elfelejtenem, es minden ilyen aszfaltozast, csak szetfagynak, inkabb felszornam vmivel, amin egy babakocsit is lehet tolni, de meghagynam az erdei ut jelleget. Illetve pl. olyan latvanyossagokat raknek ide, mint soveny labirintus stb., de mindenkepp termeszetes, es nem acelbol oldanam meg.

2021/07/21 - 08:04

Köszönjük, hogy észrevételeivel segítette a munkánkat.
A stratégia prioritási a Népliget zöldfelületeinek védelme, természetközeliségének megőrzése. A burkolatok kialakítása során cél a vízáteresztő burkolatok használata, de a burkolat anyagának kiválasztásakor a várható forgalomra figyelemmel kell lenni. Ennek pontosítására és lakossági egyeztetésére a tovább tervezés során kerülhet sor.

Válasz

2021/05/06 - 19:27

Nagyon nem támogatnám, ha a Népligetbe jelentősebb szórakoztató/vendéglátó funkciók kerülnének! Ezekből van Budapesten bőven; a Népligetnek szerintem meg kellene maradnia minél természetközelibbnek - az ilyen területekből ugyanis nagyon kevés van!

2021/07/20 - 10:44

Köszönjük, hogy észrevételeivel segítette a munkánkat.
A stratégia tervben csak a park pihenési funkcióhoz illeszkedő vendéglátóegységek elhelyezését tartjuk indokoltnak, elsősorban a kaputerekben, meglévő épületekben, vagy nyitott kialakítással, szezonális jelleggel. Ezekhez a funkcióhoz más közhasználata szolgáltatások, pl. köz illemhelyek működtetése is kapcsolható.

Válasz

2021/05/07 - 20:30

A mi Népligetünk: https://www.youtube.com/watch?v=PaMiSZz6wXs&t=1s

Planetárium, Centenáriumi park, Jurta színház, őshonos növények, ritka fafajok. 💚 Ezek juthatnak eszünkbe a három kerület határán elterülő Népligetről. Ma alig járunk ide, pedig voltak idők, amikor sokkal többen használták, élvezték jó levegőjét, természeti és kulturális kincseit. 🌿
Alig egy éve civilek alakítottak csoportot a Népliget megmentésére: növényállományának, épített környezetének megóvására, a terület újrahasznosításának kitalálására. 🎡
De kik használták ezt a területet,milyen események történtek itt az elmúlt 150 évben?
Akik most szeretik, most járnak ide, ők hogyan képzelik el a mai Népligetet❓ Ennek jártunk utána.

2021/07/20 - 10:39

Köszönjük, hogy észrevételével segítette a munkánkat.
A stratégia készítése során célunk, hogy a városlakók felfedezzék a Népliget meglévő értékeit és ezek erősítésével ismét népszerű közparkká váljon. Így a jelenlegi és a jövőbeli használókat egyaránt célunk megszólítani a tervezés során.
Köszönettel vesszük a magánszemélyek, civil szervezetek segítségét a park értékeinek feltárásában, megőrzésében.

Válasz

2021/05/08 - 17:59

A déli részen valahol (hely van bőven) egy tó kialakítása szerintem nagyon sokat jelentene a parkot kikapcsolódásra használó, oda pihenni járó embereknek, arról nem is beszélve, hogy az ott élő állat és növényvilág is minden bizonnyal megköszönné a vizet! Lehetne ez a népligeti feneketlen (vagy akár fenekes) tó. 🙂

2021/07/20 - 10:35

Köszönjük, hogy észrevételeivel segítette a munkánkat.

A stratégiai tervben szerepel javaslatként mesterséges vízfelületek, vízarchitektúrák kialakítása. Ezek megvalósíthatóságát, helyét, méretét a tovább tervezés során fogjuk vizsgálni és egyeztetni az érintettekkel.

Válasz

2021/05/08 - 22:24

Szívesen látnám a Népligetet felújítva, de nem úgy, mint a Városligetet. Az utak rendbetétele, játszóterek kialakítása, futópálya esetleg és egy két magyar pénztárcának való büfé bőven elég lenne. Emellett a legfontosabb a fák és növények állapotát rendbe tenni és megőrizni. Ide semmilyen új, mihaszna épület ne kerüljön. Illemhelyiségek viszont több kéne. Soós Rezső stny., Soós Miksa stny., Hell Miksa stny., Hazlinszky Frigyes stny. és Räde Károly stny. mentén egy futópályát alakítanék ki.
A tenisz pályát egy az egyben kipaterolnám a parkból. Nem oda való.

2021/07/20 - 10:33

Köszönjük, hogy észrevételeivel segítette a munkánkat.
A stratégiai terv céljai és projektjei között a leírtaknak megfelelő javaslatok szerepelnek, úgy, mint a burkolatok megújítása, játszóterek fejlesztése, illemhelyek és futópálya kialakítása. A vendéglátó funkciókat valóban a használói igényekhez és pénztárcákhoz célszerű igazítani. Közhasználatú illemhelyek létesítése szerepel a projektjavaslatok között. Az egyik legfontosabb cél az értékes a növényállomány fenntartása, felújítása.
A tenisztelepek számának/méretének helyükön közhasználatú funkció kialakítása szerepel a stratégai céljai között. Mivel ezek a területek nem fővárosi tulajdonban vannak, így rendezésük csak a tulajdonosokkal való együttműködés keretében, hosszabb távon látunk lehetőséget.

Válasz

2021/11/16 - 17:50

Nagyon hiányzik ebből a parkból a vízfelület, ahogy valaki már említette is. Nagy vonzerő és a növény- és állatvilág szempontjából is hatalmas támogatás. Mellesleg nagyon szép is.

Válasz

2022/10/19 - 19:46

Szerintem is fontos lenne, hogy az utak ne beton és aszfalt utak legyenek. Amikor az ember a zöldbe vágyik, nem ilyen a lábnak kemény és ennyire egyértelműen mesterséges és ronda szürke felületeken szeretne sétálgatni mintha csak a körúton gyalogolna. Maximum, ha lenne valamiféle "főút" a parkon át, de alapvetően inkább felszórt kavicsos, természetesebb és ruganyosabb, "puhább" utak kellenének, hogy minél inkább a természetben érezhessük magunkat. A nyílt vízfelület remek lenne, pl. az orczy kerti tó is igazán megnyugató, szép látvány. Esetleg jó lenne egy-két olyan pados rész, ahol az egymással szemközti padok között asztal van, mint a Bikás parkban, amit körbe lehet ülni. Futópálya, ping-pong asztal, egy-két szabad téri sport pálya jó lenne, de semmiképp nem kellenek zárt létesítmények, amik a zöldtől veszik el a helyet, azokból lehet bőven találni máshol a városban. Vendéglátó helyből is szabadtéri, kiülős büfé lenne a jó. Érdemes lenne megfontolni egy zajvédő falat is a K.K. krt felől, mert borzasztó zajos.

Válasz

2023/05/23 - 08:46

A planetáriumot meghagynám azért sok ember vissza sírja. De csak is a növényzetnek kell dominálnia!
A tóval én is egyett értek kellene, nem csak szép hanem az állatvilág is meghálálná. Semmi beton, egy park az legyen park, beton és épület mentesen.
A planetáriumot kivéve, az elöttem hozzászólókkal annyival értek egyett még, hogy a wc az igen elkéne meg esetleg egy játszótér.
A büfékkel nem értek egyett a környéken van elég bolt és egy park nem étterem utána valszeg megint az lesz hogy mindenki ott eszik és utánna meglehet majd nézni milyen tisztaság lesz....

Válasz

2023/10/05 - 12:45

A Népligetet a maga természetességében kellene meghagyni. A kényszeres funkcióbővítés egy második Városligetet hozna létre. A kertek - amiket rendben tartanak most is - további rendezése, kavicsos utak, igazi játszótér-park és egy normális fitness-pálya nagyon jó lenne. A Tisztviselőtelepen lakók szenvednek a Könyves Kálmán körút miatt, a repülőgépek zajától éjjel - ha bármilyen színpad, rekreációs központ vagy vásári terület szerepel a tervben, azt nem a körúti fertályon lenne jó látni, hallani. Naponta járunk át, addig örülünk, amíg a városi csend és a "vadsága": növényzet, fák miatt élhető. Egyszerű, olcsó megoldás elég, a Planetárium viszont nagyon hiányzik...

Válasz

2023/10/06 - 09:40

Szerintem a Városliget is nagyon szép lett! Kívánom, hogy ha nem is ugyanúgy, hanem a saját értékeinek fejlesztésével egyszer a Népligetre is jusson elegendő forrás és legyen meg az akarat a teljes rekonstrukcióra. A nagy parkjaink átfogó megújításával (Gellérthegy, Népliget, Városmajor, Vérmező, stb.) a Városliget is kevesebb terhelést kapna.

Válasz

2024/06/24 - 15:07

A délkeleti részen létrehozandó új vasúti megállóval kapcsolatban érdemes volna figyelembe venni a tömegközlekedés távlati lehetőségeit,, az új járművekben és technológiában lévő potenciált is. Mint ismeretes, jelenleg a 83-as trolibusz - önjáró üzemmódban - az Elnök utcából a Hell Miksa sétányra kanyarodik, és a buszfordulóban végállomásozik. Amennyiben a dél körvasút fejlesztésével megépül a jövőben a délkeleti részen a körvasúti megálló, mindenképpen érdemes volna odáig a Népligeten (a Hazlinszky sétányon) át meghosszabbítani - ráhordó járatként - a 83-ast. Odáig vagy akár az Ecseri útig. A tervezett Diószegi S. utcai, Elnök utcai felsővezeték visszaépítéssel pedig a jelenleg közlekedő SST trolibuszok már most is képesek lennének akár tovább is közlekedni, akár a Valéria térig, például ott visszafordulva. Ráadásul az újonnan beszerzendő trolibuszok - 100 darabos közbeszerzési keretről van szó - immár 15 km-es önjárással - új fejlesztési lehetőségeket rejtenek majd magukban. A 83-as így nemcsak a körvasútig, az Ecseri úti metróig, vagy akár a Valéria térig volna meghosszabbítható, hanem a 181-es busz teljes József Attila lakótelepi ága trolisítható volna. Ez nemcsak a helyi kibocsátáscsökkentés miatt volna ugyanis hasznos, hanem a lakótelepen élők számára jobb kapcsolatokat adna, jelentős előrelépés volna, hogy a 83-assal közvetlenül, átszállás nélkül tudnák elérni nemcsak a 3-as metrót, 3-as villamost az Ecseri útnál, hanem 1-2 megállóval tovább utazva, az 1-es és a 24-es villamosokat is. Akár a belvárost, a körutat is. Egy ilyen, világos jövőképpel megfogalmazott, a városligetihez hasonlóan kiépült trolibusz-viszonylat hasznos volna a fővárosnak, a körvasútnak, ennek okán pedig fontos volna, hogy a Népligetben a Hazlinszky sétányon át ez a lehetséges kapcsolat ne épüljön el, ne legyen a közeljövőben leszűkítve 1 sávosra a sétány, hogy megmaradhasson egy ilyen fejlesztés lehetősége. Ne az új (vagy akár csak új, jobb akkumulátorral rendelkező) járművek esetén kelljen majd szembesülni egy potenciálisan hasznos, zöld tömegközlekedési fejlesztés ellehetlenülésével. Köszönöm a figyelmet!

Válasz

2024/06/28 - 17:06

Javasolni szeretném a Centenáriumi parkrész teljes tudományos felmérését és a meglevő elemek megújítását. Csak ezután, ezzel együtt kerüljön sor a tervben említett tájépítészeti-public art pályázatra, amely tiszteletben tartja a parkrész eredeti konceptióját.

2024/09/28 - 19:11

Köszönjük javaslatát. 2022. folyamán elkészítettük a közpark tudományos kerttörténeti dokumentációját ami itt tekinthető meg: https://rdt.budapest.hu/dialogs/nepliget/blog_posts/elkeszult-a-nepliget-tudomanyos-kerttorteneti-dokumentacio
A közpark védett történeti park, így közparki fejlesztés csak az Örökségvédelmi hatóság hozzájárulásával, a védett értékek megőrzésével, vagy helyreállításával kerülhet sor a területén. 2024. folyamán tájépítészeti hallgatói pályázat keretében készült javaslat Land Art alkotásra. Ez azonban csupán diák munka volt, megvalósítását nem terezzük.

2024/09/28 - 20:17

A Centenáriumi Park különálló felmérésére tettem javaslatot. A 2022-es tudományos dokumentációt ismerem, de az sajnos nem kimerítő, főleg erre a parkrészre vonatkozóan. A FŐKERT irattárában megtalálható a (szinte) teljes dokumentáció, amely alapján akár rekonstruálni is lehetne ezt az egyedi (park a parkban) parkrészt. Mivel csak egy pár műalkotás védett (Göcsej-dombormű), vagy van egyáltalán nyilvántartva, így félő, hogy az eredeti koncepció, a teljes sétányhálózattal, térszerkezeti struktúrával az újraértelmezés áldozata lesz. Kertrégészeti feltárás, az adatok geoinformatikai eszközökkel való rögzítése lenne kívánatos, összevetve a meglevő 1972-73-as tervdokumentációval, növényállománnyal.

Válasz

2024/06/30 - 12:38

A "Tegyünk együtt az élhető Népligetért" csak egy facebook csoport és nem egyesület. Ennek ellenére négy év alatt elértük tevékenységünkkel, hogy lehetőség szerint minden a Népligettel kapcsolatos tervezési folyamatokban már kihagyhatatlanok vagyunk. Alapvetésünk, hogy preventív eszközökkel tudjunk részesei lenni azoknak a döntéseknek, amelyek a Népliget jövőjét meghatározzák.
1. Faállomány
A tervnek ez a része az egyik olyan terület, amely olyan feladatokat fogalmaz meg, ami sok természetet szerető embernél kiveri a biztositékot. A fák kivágásának miértjeire, a Népliget faállományának megújítását célzó feladatok edukációját, megfelelő kommunikációját a közösség felé elengedhetetlennek tartom, mert sok fa kivágása mindig nagy ellenkezést generál.

2024/09/28 - 18:55

Köszönjük észrevételeit, javaslatait. A zöldfelület üzemeltetés során a balesetveszély elhárítási illetve spontán nőtt invazív fajok visszaszorítását összhangban a védett történeti park helyreállítandó térszerkezetével az üzemeltető a térszerkezeti tervek alapján fokozatosan fogja végezni, nagyobb volumenű beavatkozás esetén a lakosság előzetes tájékoztatásával.

Válasz

2024/06/30 - 18:43

A Főkert telephely lebontása csak abban az esetben valósuljon meg, ha már áttudnak majd költözni a tervek szerinti új telephelyre. Addig bármilyen a Népligettől távol eső helyszínre telepítése a Népliget fenntartási, üzemeltetési feladatait csak jöval nagyobb költséggel és kisebb hatékonysággal lehet majd megvalósítani.

Futókör kialakítása: A tervezés időszakában a futók véleményének, és javaslatainak begyűjtése fontos lenne. Jelen tapasztalatom: a futók, kocogók, gyaloglók, a liget jelenlegi útjait, letaposásait, sétányait használják, távolságban, időben és a terep adta lehetőségeket kihasználva dontik el az útvonalakat. Így azt gondolom, hogy nincs szükség kiépített kijelölt pályára, ha mégis épülne, akkor csak természetes anyagot használjanak. A leggyakrabban használt útvonalak az újliget területén: kb. 2km távolságu kör, melyet alkot a Kismartoni út Taraliget lakópark elötti része, Köves János sétány, Linné sétány, Lengyel emlékmű elötti aszfaltozott út, illetve a Kárpáti Zoltán sétány. A nagykör: kb. 5km Kismartoni út-Köves János sétány, Ráde Károly sétány-Hazslinszki Frigyes sétány- Hell Miksa sétány, /Planetárium és a Dísztér aszfalt ütjai/Kárpáti Zoltán sétány. Ezeken kívül használják a különböző belső rosszállapotban lévő valamikor aszfaltozott utakat is. Tehát színes a kép, ezért fontos ennek a használói körnek a véleményét kikérni.
Szükséges lenne a parkbiztonság javítása technikai eszközök kihelyezésével illetve egy folyamatos és rendszeres ellenőrzése a területnek. parkörség felállításával, lovas, kerékpáros rendőrök, közterületfelügyelők közös járőrözésével.

2024/09/28 - 19:02

Köszönjük észrevételeit, javaslatait. Fontos látni, hogy a térszerkezeti jövőkép célja első sorban a terület éves zöldfelületi fenntartási és burkolat üzemeltetési munkáinak összehangolása a területre készült díjazott tájépítészeti tervekben megfogalmazott javaslatokkal. Futókör kialakítási tervei a közparki fejlesztése keretében készülhetnek a jövőben. Ennek költségvetési forrása jelenleg bizonytalan. A fejlesztési terveket a területhasználókkal előzetesen egyeztetni tervezzük. A parkhasználók biztonságérzetének növelésének céljával egyetértünk. Ehhez - többek közt - az érintett fővárosi, állami, kerületi rendészeti szervek összehangolt intézkedéseire van szükség. Kezdeményeztük az érintek közötti egyeztetést a tevékenységek összehangolására.

Válasz

2024/06/30 - 23:39

Megnéztem a közzétett dokumentumokat és szeretnék pár javaslatot adni a tervezéshez.

Valahogy meg kellene oldani, hogy újra működjön a planetárium emellett a parkban van egy sétáló naprendszer is, ami az égitesteket mutatja be és elvileg az égitestek távolságának megfelelő arányban vannak elhelyezve. Ezek jó lennének, ha megmaradhatnának. Nem foglal sok helyet, kis érdekességnek jó. Esetleg ki lehetne egészíteni egy QR-kóddal, ami az adott égitest Wikipedia oldalára vinne. Nem kell plusz tábla, maradhatna minden a föld szintjén.

A tervezett kerékpárútvonal nem teljesen megfelelő legalábbis a körút felőli oldalon. A kerékpár is egy közlekedési eszköz és az ember szeretne vele gyorsabban eljutni A-ból B-be. A körúti szakaszon már most is elég kacskaringós. Ahhoz, hogy több ember használja, könnyíteni kellene a használatát, nem nehezíteni a plusz kanyarokkal. Ugyan úgy egyenesen kellene vezetni, mint az autósok útját, vagy legalább a mostani útvonal maradjon meg. Ha megmaradnak a mostani leburkolt felületek, de ennek ellenére tesznek plusz kacskaringót az útba, úgysem arra fognak menni.

Az invazív fajok tekintetében különösképpen a mirigyes bálványfákra, nem kellene őket védeni. Jó ötlet a lassú lecserélés, csak amíg lecserélnek egy fát az millió számra ontja magából a magokat. El kellene távolítani ezeket, hogy ne okozzanak hosszú távú fenntartási problémákat. A nagy beruházás során muszáj lenne kiszedni ezeket a fákat, különben a magoncok irtása magasabb fenntartási költséget eredményezhet. A megosztott térképen főképp az ostorfákat emelik ki védendő invazívoknak. Jobb lenne akkor fajszinten dönteni. Nem tudok érvet a mirigyes bálványfák megtartása mellett.

A park belsejében is szívesen látnék cserjeszintet, de a körút mentén sűrű, magas bozótost kellene létrehozni, ami kissé csökkentené a körút felől jövő zajt.

Jó ötlet a tervben, hogy nem engednék 5-6 centiméternél alacsonyabbra vágni a gyepet és nem lehetne damilos fűkaszát használni.

Viszont az invazív sarjaknál meghatározott 8-15 cm-es határ túl megengedő. Egy gyorsan növő invazív fa képes pár hét alatt megugrani ezt és ezen terv szerint már nem lehetne kivágni. Sokkal életszerűbb lenne 100 cm vagy még magasabb értéket meghatározni. A vegyszeres gyomirtás tilalma is átgondolandó, mivel vannak olyan fajok, itt újra említve a bálványfát, amit csupán kivágással nem igazán lehet eltávolítani. Nemzeti parkokban is nyúlvak emiatt vegyszerhez. Jó lenne itt is kivételt tenni szintén faj szinten.

A lassan növő fákra, mint például a tiszafa, különösképpen figyelni kell, nem szabad őket kivágni.

A közvilágításnál oda kell figyelni, hogy nem kell a teljes parkot kivilágítani! A park dokumentációja is említi, hogy „fenntartható kezelés mintaprojektjeként” szánják ezt a projektet. Ezért ahol lesz közvilágítás ott csak is kék fénymentes ledeket szabad telepíteni, pl.: PC amber ledek. Ezek ára ugyan annyi, mint a hagyományos ledeké. Az éjszakai kék fény felborítja a biológiai órát, blokkolja a melatonin hormon termelését, ami többek között a pihentető és nyugodt alvásért is felel. Hiányát nem mellesleg más betegségekkel is összefüggésbe hozzák. A főbb használati utak pl.: kerékpárút kivételével az éjszaka bizonyos időszakában amikor már nem jár ott a kutya sem, pl.: 10 óra, le kell kapcsolni a világítást. Erre a Budapesti Világítási Mesterterv is ad lehetőséget a természetvédelmi területeken, de szerintem itt is alkalmazható lenne. Ezt úgy képzelem el, mint ahogy az önök által közzétett térképeken, hogy zónákra osztják a területet, ahol mindig van világítás, ahol lekapcsolják mondjuk 10 órakor, és ahol semmiképp sem építenek ki világítást.

Remélem, hogy ezek a javaslatok hozzájárulnak a park felújításának sikeréhez, és segítenek egy fenntarthatóbb, közösségbarátabb környezet kialakításában.

2024/07/01 - 09:16

Kedves Nagy István! A Planetárium megtartását, felújítását nagyon sokan szeretnék. A sétáló naprendszerrel kapcsolatos javaslatát én is támogatom. A fák kivágása mindig dilemmatikus kérdés. A fák kivágása mindig nagy felháborodást kelt. Nyílván igaza van a Mirigyes bálvány fával kapcsolatosan, de mindig figyelemmel kell lenni, hogy a megfelelő árnyékolást biztosító lombozat mennyisége megmaradjon. Új fa ültetése esetén ez több évig tart, ezért jó ha zónákra osztva történik bármilyen beavatkozás. A világítás is nehéz kérdés. A közbiztonság érdekében, a világításnak ugyan meg kell újulni és a környezetbe nem illő beton oszlopokon elhelyezett légkábeleket is szükséges megszüntetni. A közbiztonság javítása érdekében az esti-épjszakai világítás megoldása nem lesz könnyű feladat. Az amúgy is meglévő fényszennyezés is már zavarhatja a park élővilágát. Ezért lenne szükség "parkőrségre" A véleménye alapján úgy gondolom, hogy érdekli a Népliget jövője. Van egy facebook csoportunk: "Tegyünk együtt az élhető Népligetért" Van a csoportnak egy nagyon kicsi magja aki képviseli és gyakorlatalilag is dolgozi és tesz annak érdekében, hogy megfelelő párbeszéd alakuljon ki a tulajdonosk, fenntartók, üzemeltetők között. Ha csatlakozna keresse a csoportot a facebook-on. Minden érdeklődőt és segíteni tudót várunk.

2024/09/28 - 18:51

Köszönjük észrevételeit, javaslatait. Fontos látni, hogy a térszerkezeti jövőkép célja első sorban a terület éves zöldfelületi fenntartási és burkolat üzemeltetési munkáinak összehangolása a területre készült díjazott tájépítészeti tervekben megfogalmazott javaslatokkal. A zöldfelület üzemeltetés során a balesetveszély elhárítási illetve spontán nőtt invazív fajok visszaszorítását összhangban a védett történeti park helyreállítandó térszerkezetével az üzemeltető a tervek alapján fokozatosan fogja végezni, nagyobb volumenű beavatkozás esetén a lakosság előzetes tájékoztatásával. A tervek csak közlekedési irányokat, burkolathierarchiát jelölnek. Kerékpár út tervezésére a park felújításával összehangoltan a későbbiekben kerülhet sor, akárcsak a közvilágítás fejlesztésére. A fejlesztési terveket a területhasználókkal előzetesen egyeztetni tervezzük.

Válasz

2024/07/02 - 17:50

Üdvözlendő, jó elképzelés a Népliget munkacsoport létrehozása. Szükség van minél előbb arra, hogy megalakuljon ez a munkacsoport, mert a rövid, közép, és hosszú távu tervek és feladatok megvalósításához is szükség van egy olyan entitásra, amely csak a Népligettel foglalkozik. A főváros vezetésének pedig meg kell bíznia egy olyan szakembert a koordinálásra, aki nem veszik el az egész főváros területére vonatkozó feladatokban. Készüljön egy munkaterv, amelynek jelenleg egyik pillére az intézkedési terv a másik pedig a térszerkezeti terv, amely már részletesebben, tematikusan vázolja föl a szükséges lépéseket. Jó gondolat a főváros által létrehozandó nonprofit szervezet létrehozása külföldi példákra hivatkozva. A térszerkezeti tervben megjelenik a Víztorony illetve a valamikori kertészlak, melyekben több család is lakik. Javasolnám ezekben az épületekben lakókkal való tárgyalás megkezdését egy kisajátítási eljáráshoz. Főváros és a kerületi önkormányzat együttműködésében. Mindkét ingatlan a Kőbánya közigazgatási területén van. A kertészlak épületét egy felújítás után pl. akár a megalakítandó nonprofit szervezet irodái, illetve a munkacsoport megbeszéléseinek helyszíne is lehetne. A nonprofit szervezet megalakítása esetén javsolnám a Jurta színház tulajdonosi körének esetleges bevonását.

2024/09/28 - 18:41

Köszönjük javaslatait. A területen érintett tulajdonosok, üzemeltetők, örökségvédelmi hatóság és a területhasználók képviselőnek meghívásával 2024. október folyamán tervezzük megtartani a Népliget munkacsoport alakuló ülését. A munkacsoport működési formája, üléseinek rendszeressége és tartalma a résztvevők akaratán, partnerségén múlik. A területen bontási, felújítási munkálatok, kisajátítások a közparki felújításokhoz kapcsolódva valósulhatnak meg amint erre beruházási forrás a Főváros rendelkezésére fog állni. Ennek időpontja bizonytalan. A felújítási munkák tervezését az érintettek és a területhasználók bevonásával fogjuk megvalósítani.

Válasz

2024/07/02 - 17:58

A Hanzsliszki Frigyes sétányon folyamatosan magyar és külföldi távolsági buszok parkolnak. Sok esetben ott mossák le az autóbuszt, télen a fűtés miatt nyáron a klíma miatt járatják a motorokat, ezzel is szennyezve a közeli zöld felületek levegőjét. A buszon összegyűlt szemetet pedig a nem erre a célra létesített hulladékgyűjtőbe rakják le. Javaslom, hogy a BKV buszok parkolásának megszüntetése után a távolsági buszok parkolását is tiltsák meg ezen az útszakaszon. Parkoljanak a Népliget buszpályaudvar területén

Válasz

2024/08/05 - 12:49

Azt gondoltam, hogy kb egy hónap után több véleményt is megismerhetek. Sajnálatos módon nem bővült a vélemények tárháza. Azt gondoom, hogy szeptemberben újra fel kellene hívni a figyelmet, a Népliget jövőjét érintő jelentős tervezet véleményezési lehetőségére. A Népliget munkacsoport beindításának szükségesséégét újra megerősítem.
A Főkert telephely jövőjét illetően. A lebontása nem szükségszerű, de más funkciókra való kialakításáról szükséges lenne párbeszédet indítani. Elsősorban a jelenlegi helyet biztosító Mutatványos tér kúltúrtörténeti emlékének valamilyen módon megvalósítható formájáról. Kemény Henrik bábművész és családjának, munkásságának a vásári bábjátéknak valamiféle emlékhelye. Kemény Henrik hamvai ezen a területen vannak elszórva. 2025-ben lesz születésének 100 éves évfordulója.

2024/09/28 - 18:34

Köszönjük észrevételeit. A területen érintett tulajdonosok, üzemeltetők, örökségvédelmi hatóság és a területhasználók képviselőnek meghívásával 2024. október folyamán tervezzük megtartani a Népliget munkacsoport alakuló ülését. A munkacsoport működési formája, üléseinek rendszeressége és tartalma a résztvevők akaratán, partnerségén múlik. A Népliget területére vonatkozóan a Fővárosi Önkormányzatnak a zöldfelület és burkolatok üzemeltetéséhez szükséges forrásait az éves költségvetés biztosítja, a közpark felújítási munkái elképzelésünk szerint EU-s források bevonásával kezdődhetnek meg. Ennek időpontja jelenleg bizonytalan.

Válasz